Megemlékezés Bánki Donát születésének 160. évfordulójáról

2019/06/12 - 11:56

A Bánki megemlékezés június 5-én Bánki Donát Budapest II. kerületi lakóházának helyszínén elhelyezett emléktáblánál koszorúzással kezdődött. A megemlékezésen megjelentek az Óbudai Egyetem, és a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki kara, a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kara, valamint a Magyar Mérnöki Kamara Elnöksége képviselői.

Dr. Gáti József köszöntőjét és Bánki Donát munkásságát bemutató rendhagyó beszédét követően az emléktáblánál koszorút helyett el a Magyar Mérnöki Kamara képviseletében Nagy Gyula elnök, az Óbudai Egyetem nevében Dr. Réger Mihály az Egyetem rektora, és az Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki kara képviseletében Dr. Horváth Richárd, a Kar dékánhelyettese.

Másnap, június 6-án, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karon emlékülés keretében ismerhették meg a jelenlévők a tudós munkásságát. Dr. Rajnai Zoltán dékán megnyitó szavait követően Dr. Gáti József c. egyetemi docens, technikatörténész „Bánki Donát emlékezete”, és Dr. Horváth Sándor c. egyetemi tanár „Bánki Donát a mérnök géniusz” című előadását követhették nyomon a résztvevők.

A program zárásaként a Népszínház utcai telephely udvarán lévő emlékhelynél koszorúzásra került sor. Az Óbudai Egyetem képviseletében Dr. Réger Mihály rektor és Földesi Gabriella kancellár, a Bánki Kar nevében Dr. Rajnai Zoltán dékán, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kara képviseletében Dr. Czigány Tibor professzor, dékán, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara képviseletében Kassai Ferenc elnök, Dr. Horváth Sándor és Kőrösi Mária a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület megbízásából, ifj. Juhász Ákos, a Bánki Donát Hagyományőrző Kör nevében, valamint az 1948-1952 között a Magyar Királyi Felső Ipariskolában tanulmányokat folytató évfolyam képviseletében Fekete György és Csőke Antal helyezett el koszorút.

Az emléknapot Bánki Farkasréti sírkertben lévő sírjának megkoszorúzása zárta, ahol Dr. Réger Mihály, és Dr. Gáti József az Egyetem nevében, a Bánki Donát Hagyományőrző Kör képviseletében ifj. Juhász Ákos, a BME nevében Dr. Kovács Ádám dékánhelyettes, a Bánki család részéről Komlós László helyezte el az emlékezés virágait.

Június 7-én az Óbudai Egyetem Bécsi úti szoborparkjában megemlékezéssel és koszorúzással folytatódott a jubileumi programsorozat. A résztvevők Bánki Donát mellett a 150 éve, 1869 július 8-án, Pesten született Kandó Kálmán gépészmérnökre a nagyfeszültségű, háromfázisú, ipari frekvenciájú, váltakozó áramú vontatás első alkalmazójára, a fázisváltó kidolgozójára, a vasút villamosítás úttörőjére, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjára is emlékeztek.

Dr. Gáti József megnyitó és megemlékező gondolatait követően. Dr. Réger Mihály rektor úr és Földesi Gabriella kancellár asszony, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar képviseletében Dr. Rajnai Zoltán dékán, és Dr. Nádai László egyetemi docens, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar dékánja helyezte el az emlékezés koszorúját a karok névadói szobránál.

Az ünnepséggel egy időben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem „K” épületében elhelyezett Bánki Donát szobornál koszorút helyezett el intézményünk képviseletében Dr. Horváth Richárd dékánhelyettes.

Az eseménysorozatot június 8-án, Bánki szülőhelyén, Bakonybánkon rendezett Emléknap zárta, ahol megemlékezésre és koszorúzásra kerül sor a Bánki Donát Emlékparkban. A megjelenteket Kovács Kálmán polgármester köszöntötte, majd Dr. Horváth Sándor, az Óbudai Egyetem c. egyetemi tanára, a Község díszpolgára köszöntője hangzott el, melyben elsősorban Bánki Donát emberi nagyságát emelte ki. Idézte Sasvári Géza professzort, aki így emlékezett Bánkira: "A nagy tudós egyben a legjobb ember is volt." Rámutatott, hogy Bánki Donát sok vonatkozásban - pl. a környezettudatos gondolkodásban - messze megelőzte korát. Bejelentette, hogy a művészeteket tisztelő Bánki Donát tiszteletére szülőfalujában felavatásra kerül a "Bánki Donát Turbina Szoborpark" és a tudomány-művészet-innováció szoros kapcsolatát bemutató modern képtár. A megvalósult művészeti projekt az Óbudai Egyetemen működő "Bánki Donát Art Industrial Galéria"-hoz hasonlóan azokat a korabeli és mai modern művészeti törekvéseket mutatja be, amelyek Bánki Donát korát és szellemi kontextusát - a jelen korral összekötve - idézik meg.

A bakonybánki kisiskolások ünnepi műsorát követően Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő asszony kapcsolódva Horváth Sándor beszédéhez Bánki nemzeti elkötelezettségét, példamutatását helyezte beszéde középpontjába.

Bakonybánk Község Önkormányzatának Képviselő-testülete 2015-ben alkotott rendeletével létesített Díszpolgári címet, melyet 2019-ben Dr. Gáti József az Óbudai Egyetem címzetes egyetemi docense, rektori főtanácsadója, korábbi általános rektorhelyettese részére ítélte oda. Az indoklásban elhangzott, hogy „Gáti József Bánki életművének kiváló kutatója, a tudósról számtalan előadást, megemlékezést tartott, vele kapcsolatban számos publikációt jelentetett meg. A Bánki Donát, a mérnök géniusz című nagyszerű könyv szerzője. 10 éve aktív tagja volt a Bánki Donát Emlékhónap szervező bizottságának, vezetésével valósult meg a Bánki életművet bemutató tablósorozat és videó összeállítás. Védnöksége alatt készült el a Bánki Donát mellszobor és a Bánki Donát emlékérem is. A bakonybánki megemlékezések rendszeres résztvevője, több esetben volt az ünnepség szónoka.”

Bakonybánk község képviselő-testülete díszpolgári címet adományozott továbbá Dr. Málnási Csizmadia Béla professzornak, aki már nem vehette át az elismerést: május 29-én méltósággal viselt súlyos betegséget követően eltávozott közülünk, a díj átadására június 14-én kerül sor családja részére.

Az ünnepség alkalmából, gyémánt díszoklevélben részesült Szilágyi Erzsébet Ilona és Csillag Jenőné tanítónő, akik a 60 éve szerzett oklevelük alapján, közmegbecsülésre méltóan teljesítette hivatásuk elismerésül részesültek a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara elismerésében.

A megemlékezés adott alkalmat arra, hogy Popovics György, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke megyezászlót adományozzon a Községnek, majd Bánki Donát emléktáblájának és mellszobrának koszorúzására került sor.

A Zirci Fúvósok közreműködése mellett a község, a Bánki nevét viselő intézmények és egyesületek képviselői, Czunyiné dr. Bertalan Juditot, Popovics Györgyöt, követően koszorút helyezett el Dr. Gáti József és Dr. Horváth Sándor az egyetem nevében, Dr. Rajnai Zoltán és Bartha Andrea a Bánki Kar képviseletében, a díszpolgárok nevében Szilágyi Erzsébet Ilona és Dr. Gáti József, Dr. Horváth Sándor és Kőrösi Mária, a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület megbízásából.

A nap központi eseménye a Bánki Donát Jubileumi Művészeti Projekt ünnepélyes felavatása volt, melynek művészeti létrehozója Ézsiás István szobrászművész. Ennek részeként „Turbina-formációk” és mechatronikai szellemű kortárs konstruktív modern szobrok kerültek bemutatásra a Bánki Donát Turbina Szoborparkban. Ezt követően a Tudomány- Művészet-Innováció című Modern Képtár átadására került sor. A képtári kollekció azokat a korabeli és mai modern művészeti törekvéseket mutatja be a teljesség igénye nélkül, amelyek Bánki Donát korát és szellemi kontextusát - a jelen korral összekötve - idézik meg. Avató beszédet Dohnál Szonja művészettörténész mondta.

Bakonybánk Község Önkormányzatának fogadását követően az Egyetem képviselői Lovászpatonára, Bánki gyerekkori lakhelyére látogattak, ahol Dr. Gáti József és Dr. Rajnai Zoltán az Egyetem, Kőrösi Mária a MEVE, és Pintér Imre, a község polgármestere megkoszorúzta az iskola falán elhelyezett emléktáblát.

 

 

Dr. Gáti József